Tanie loty Dortmund

Niemieckie miasto, które kojarzy nam się przede wszystkim jako duży ośrodek przemysłowy w Zagłębiu Ruhry. Dortmund ma nam jednak do zaoferowania mnóstwo interesujących zabytków, więc warto zwiedzić tę miejscowość, jeżeli chcemy bliżej przyjrzeć się kulturze oraz historii Niemiec, a także zapoznać się z obyczajami i tradycjami tych regionów. Sam Dortmund jest również ważnym ośrodkiem akademickim, który przyciąga studentów z całego kraju. Z pewnością uda nam się tam spędzić niezapomniane wakacje i przywieziemy stamtąd same przyjemne wspomnienia. Do miasta można dostać się łatwo i szybko, ponieważ w jego sąsiedztwie znajduje się port lotniczy.

Dortmund ulokowany jest w zachodniej części Niemiec w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Jest to ósme co do wielkości miasto tego kraju i liczy sobie przeszło 580 tysięcy mieszkańców. Dortmund to przede wszystkim jeden z najważniejszych centrów przemysłowych, gdzie znajdują się kopalnie i huty i prężnie działają zakłady maszynowe, elektroniczne i spożywcze, ponieważ mieszczą się tam browary. Chociaż może się wydawać, że tak przemysłowe miasto nie będzie zapraszało nas swoimi widokami, to jednak często o Dortmundzie mówi się jako o jednej z bardziej zielonych metropolii Niemiec. W samym mieście oraz jego okolicach znajdują się liczne parki, jeziora, strumienie i pola, gdzie będzie można odpocząć na łonie przyrody. Najczęściej odwiedzane są Rombergpark oraz Westfalenpark.

Klimat w tej części Niemiec jest podobny do tego, jaki obserwujemy w Polsce. Latem temperatury wzrastają do powyżej 25 stopni Celsjusza oraz rzadko pojawiają się opady. Wiosny i jesienie z kolei są nieco mniej ciepłe, a słupek rtęci pokazuje wtedy około 10-15 stopni Celsjusza. Zimy są w miarę łagodne, a opady śniegu pojawiają się dość rzadko. Jeżeli zależy nam na zwiedzeniu Dortmundu i jego zabytków, to najlepiej wybrać się tam w okresie wakacyjnym, ponieważ będziemy mogli wtedy wygodnie oddać się spacerom po mieście i jego okolicach.

Historia Dortmundu rozpoczyna się około wieku VIII, kiedy na tereny te przybyli germańscy osadnicy. Szybko stała się ona dość ważną osadą karolińską, a pierwsze wzmianki o mieście w dokumentach pojawiają się około IX wieku, zarówno pod nazwami Tremonia, jak i Dortmunde. W XII wieku miasto było siedzibą cesarza Fryderyka Barbarossy. Rozpoczęło to okres rozwoju miasta, które niedługo potem przystąpiło do Ligi Hanzeatyckiej i stało się lokalnym ośrodkiem handlu. W XIX wieku miasto było siedzibą Wielkiego Księstwa Berg. Wydarzenia II wojny światowej spowodowały, że Dortmund został w większości zniszczony, ale dzisiaj można na jego terenie nadal zobaczyć wiele interesujących zabytków.

Z pewnością warto zwiedzić romański warowny kościół św. Piotra pochodzący z XII wieku oraz XIII-wieczny monumentalny kościół Mariacki, kościoły św. Rajnolda i św. Piotra. Oprócz budowli sakralnych w Dortmundzie można także zobaczyć ruiny średniowiecznego zamku Hohensyburg, a także XII-wieczną wieżę Hörder Burg, malownicze zamki z fosami Haus Dellwig, Haus Bodelschwingh, Haus Rodenberg czy też Haus Westhusen. Warto przeznaczyć również czas na Drotmundzkie muzea, w których będziemy mogli zapoznać się z historią miejscowości oraz wartościowymi dziełami sztuki.


Tanie loty z Katowic do Dortmundu

z Katowic do Dortmundu od 78 PLN
z Katowic do Dortmundu od 517 PLN

Tanie loty z Krakowa do Dortmundu

z Krakowa do Dortmundu od 118 PLN
z Krakowa do Dortmundu od 831 PLN
z Krakowa do Dortmundu od 3264 PLN

Tanie loty z Warszawy do Dortmundu

z Warszawy do Dortmundu od 799 PLN
z Warszawy do Dortmundu od 2025 PLN

1 komentarz to “Dortmund”

  1. Hela pisze:

    Dortmund jest dosyc ciekawym miastem, jeśli ktoś poleci tam zwiedzac to miasto to warto tez pojechać do Freiburga, to również urocze miasteczko, pełne studentów, wiec sa tam różne festiwale i wydarzenia..

Zostaw komentarz o Dortmund

Komentarz

Powiązane strony z Dortmund: